Kornizes online dating

Rated 3.90/5 based on 830 customer reviews

Pes prioritetet jan: reforma n administratn publike, reforma n gjyqsor, lufta kundr korrupsionit, lufta kundr krimit t organizuar dhe mbrojtja e t drejtave t njeriut.Statusi kandidat ka vler t shumfisht pr Shqiprin:o S pari, sht sinjal politik tepr i rndsishm pr Shqiprin, q tregon se vendi po ecn n drejtimin e duhur, prmes reformave t vshtira, por t domosdoshme;o S dyti, n aspektin ekonomik, statusi kandidat pritet t mundsoj mjedis m t favorshm pr t br biznes, si dhe t nxit investimet e huaja dhe rritje ekonomike t qndrueshme n Shqipri;o S treti, statusi kandidat do t forcoj m tej bashkpunimin mes Shqipris dhe Bashkimit Europian dhe institucioneve t veanta t tij;o S katrti, statusit kandidat tregoi se zgjerimi mbetet n krye t agjends s BE-s dhe se BE-ja bashk me Shtetet Antare jan t angazhuara pr antarsimin e Shqipris dhe t vendeve t tjera t rajonit.Ky vendim hyn n fuqi menjher dhe botohet n Fletoren Zyrtare.KRYEMINISTRIEdi Rama PJESA 1 - Hyrje dhe menaxhimi i Procesit t Integrimit Europian Hyrje1.Vendimi nr.438, dat 2.7.2014, i Kshillit t Ministrave, "Pr miratimin e Planit Kombtar pr Integrimin Evropian 2014 - 2020", shfuqizohet.8.Ngarkohen t gjitha ministrit dhe institucionet qendrore, pr t cilat n PKIE 2015 - 2020 jan prcaktuar detyra t veanta, pr zbatimin e ktij vendimi.N mbledhje ftohen prfaqsues nga institucione shtetrore t pavarura, shoqria civile, rrethet akademike, autoritetet vendore dhe media, si dhe organizata t ndryshme ndrkombtare.Prbrja dhe funksionimi i Grupeve Ndrinstitucionale t Puns pr Integrimin Europian sht prcaktuar n Urdhrin e Kryeministrit Nr.

Prafrimi dhe zbatimi i legjislacionit do t rris zhvillimin ekonomik dhe tregtin me Bashkimin Europian, do t prmirsoj mirqenien dhe kushteve e jetess s qytetarve shqiptar, duke u kurorzuar n fund me asocimin e Shqipris n Bashkimin Europian.Qeveria shqiptare sht e vetdijshme se marrja e statusit t vendit kandidat dhe do hap i ri prgjat antarsimit sjell prgjegjsi t reja dhe krkon pun gjithnj e m t madhe.Qeveria shqiptare synon intensifikimin e reformave t integrimit europian, duke ruajtur fokusin n plotsimin e prioriteteve t identifikuara n Strategjin e Zgjerimit t Komisionit Europian t tetorit 2014, sidomos pr reformn n administratn publike, reformn n gjyqsor, luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, si dhe respektimin e plot t drejtave t njeriut, me qllim q t avancohet drejt hapjes s negociatave pr antarsim.2.Shqipria sht pjes e Procesit t Stabilizim-Asocimit t shpallur pr pes vendet e Europs Juglindore n Samitin e Zagrebit, n vitin 2000.Shqipria nnshkroi dhe ratifikoi Marrveshjen e Stabilizim-Asocimit me Bashkimin Europian dhe Shtetet Antare t tij, e cila hyri n fuqi m 1 prill 2009.

Leave a Reply